Aprikozes

Aprikozes - jautājumi un diskusijas

Aprikozes un persiki dārzos Latvijā (38)
Kāda ir pieredze ar aprikozēm un persikiem dārzā? Interesē personiska pieredze. Zinu, ka teorētiski aug, kokaudzētavas pārdod un apgalvo, ka augot, vēlama silta vieta, aprikozēm vairāki koki, utt. Tātad kādam ir persiks vai ...
Reti sanāk šeit ienākt, bet vēl šo to uzrakstīšu.
Par miglošanu – īstais laiks pavasarī ir tad, kad pumpuri jau piebrieduši, nedaudz iekrāsojušies, bet jāpaspēj, kamēr vēl nav atvērušies. Tas tomēr jāskatās tīri vizuāli, kādu vienotu laiku grūti noteikt, katrā dārzā atkarībā no augšanas vietas varētu būt citādi. Labos laika apstākļos un siltā vietā augošam kokam tas varētu būt pat pāris dienu jautājums. Pavēro pavasarī, sapratīsi.
Rudenī būtu svarīgi, lai sēņu sporas nepaliek uz augsnes, mizas spraugās, uz zariem. Ja vispār koki slimo, ja nē varbūt miglošana nemaz nav vajadzīga. Tā paša iemesla dēļ jāizvāc arī nobirušās lapas.
Par piesegšanu. Izsalšanai mēdz būt divi iemesli – izsalst saknes vai apsalst jaunie zaru dzinumi. Saknes piesedz mulčējot apdobi. Un noteikti jāpievērš uzmanība augsnes mitrumam, sausā zemē un lielā salā var izsalt pat lielas un veselīgas ābeles. Kurpretī pat ļoti slapjā zemē (nav runa par to, ja koka saknes regulāri slīkst ūdenī) un pat ledū saknes nekad neizsals. Mulča palīdzēs arī saglabāt augsnes mitrumu.
Lai neapsaltu jaunie zari svarīga pareiza mēslošana, kas veicina jauno dzinumu nobriešanu un pārkoksnēšanos. Un vēl protams, jaunajiem kociņiem jācenšas piesegt arī zari. Mazu kociņu jau vēl vienkārši var „iesaiņot”. Lielākam, varbūt atceries, kādreiz ap stumbriem lai zaķi neapgrauž, mēdza aplikt no ruberoīda ruļļa nogrieztu viena apļa strēmeli un sasiet. Tad nu augšpusē var saspraust iekšā egļu zarus, niedres vai jebkuru materiālu, kas aiztur gan zaķus, gan vēju un salu. Kamēr mazāki kociņi, var vēl visu apņemt ar agrotīklu. Var segt ar dajebko, svarīgi lai tas elpotu (nesasustu), laistu cauri gaisu. Un pavasarī zaru daļā viss laicīgi jānoņem (līdzko beidzas lielie sali), lai neveidojas siltumnīcas efekts un nesaplaukst ātrāk, kā
Stumbru gan jāatstāj ilgāk piesegtu vai arī jābalsina, lai saulē neapdeg. Tas notiek
Tas notiek ~februārī-aprīlī, pat maijā, kamēr nav atkususi zeme un augs ar saknēm nevar paņemt ūdeni šunām. Tagad npērkami gan sintētiki (ar caurumiņiem elpošanai), gan niedru apsēji stumbriem. Tos var atstāt arī nenoņemtus pa vasaru.
Par šķirnēm- paskaties googlē, Dobeles augļkopības institūta vai Pūres mājas lapā ir labi mūsu vietējo šķirņu salīdzinājumi un apraksti, viņi jau arī paši tās selekcionē, un izvēlies to, kas šķiet piemērotāka. Par potcelmiem es neiespringtu, tur jau strādā veselas zinātnieku brigādes un izmanto arvien progresīvākus variantus. Tādēļ arī diez vai kāds varēs pateikt, ka lūk tieši šī šķirne ir tā labākā. Tomēr katrai jaunai jau kaut kas ir uzlabots. Pirkt stādus gan iesaku kādā pietiekoši prestižā audzētavā vai arī pie tiešām zināma privāta audzētāja, autoritātes savā jomā. Ne jau vienkārši pie tantes uz tirgus.
Jā, atcerējos vēl, pameklē z/s Liepas googlē, viņiem ir arī mājas lapa. Tiem ir ļoti kvalitatīvi stādi.
Un vēl, to fungicīdu vari arī piešaut pie stumbru kaļķojamās masas, būs divi vienā!
Un vispār, nu ko tik traki var gudrot?! Nepērc jau zirgu, stāda cena būs ~ Ls8.00. Eksperimentē gan savā labajā vietā stādot, gan ar šķirnēm!!
Lai izdodas!
Nu gan pierunāju pilnas ausis:) Bet ja nu kas nav skaidrs vari rakstīt arī uz PK, reizēm jau te ienāku.
Manā dārzā ļoti labi aug un ražo persiki- augļi ir lieli, sulīgi un garšīgi. Aprikozes, diemžēl, regulāri saslimst vai kāda no divām nosalst. Augļi vēl nav bijuši. Dzīvoju pierīgā.
p.s. Aprikozes ir ļoti "audzelīgas", bet arī dikti slimīgas. Slimības tās pašas, kuras bumbierēm, tādēļ, dorši vien, prātīgāk būtu stādīt tālāk bumbieres un aprikozes.
2 reizes mēģinājām audzēt aprikozes savā pieTukuma fazendā, abas reizes nosala pirms tikām pie ražas. Stādi, augs. Ar pesiku gan pirmos gadus (pirmie 10 tie grūtākie:))) -kā cilvēkiem) būs mazliet jācackājas, tas ir uz ziemu jāpiesedz, stumbriņš jānotin. Kad jau augums virs 2m, tā neapsals dzinumi. Aprikoze protams sākumā arī, bet ne tik ilgi, tā ir izturīgāka. Apdobe ap koku uz ziemu jāmulčē, lai pasargātu saknes. Tāpat jāraugās, lai koks neaizietu ziemot sausā augsnē, vajadzības gadījumā jālaista, un tā pamatīgi. Lai labāk nobriestu un neapsaltu jaunie dzinumi, rudenī (augusta vidū, beigās) koki jāmēslo ar kālija mēslojumu(labāk kālija sulfātu), tādu, kurā slāpekļa nav nemaz.
Bet par slimībām- tiem parasti raksturīgas sēņu slimības, sausplankumainība, pelēķā puve. Tātad der jebkas, kas domāts sēņu slimībām - bordo, topāzs, čempions, efektors utt. Jāmiglo pumpuru briešānas stadijā pavasarī un rudenī pēc lapu nobiršanas. Bet biežums jāskatās pašam, cik daudz slimo vai neslimo.
No aprikozēm - Lāsmai ir izturīgāki pumpuri pavasara salnās.
··· Aprikozes: Aprikozes un persiki dārzos ... lasīt visu diskusiju (38 atbildes) –»
Kontakti: info@jautajums.lv | Lietošanas noteikumi
jautajums.lv sadarbojas ar iepazīšanās portālu oHo.lv.
© 2010
Lietojam sīkfailus, lai personalizētu saturu un reklāmas. Sapratu