Kāda materiāla mēbeles izvēlēties vasarnīcai?

Labdien. Nopirku nelielu vasarnīcu, pavasaris nāk, drīz jāiekārto. Sakiet, vai ir kādi ieteikumi, no kāda materiāla mēbelēm labāk izvairīties, ja vasarnīca ziemā stāvēs neapdzīvota un neapkurināma? Vai arī tam nav lielas nozīmes? Paldies!

janisb      1) labas tikai tādas kuras sezonas beigās var aizvest uz drošāku vietu
2) tādas kuras nav žēl ka zagļi vai bomži aiznes/palieto
Tas protams ja sidzeni neliec un apsardzi nepieslēdz.

AivarsN      Jo brutālākas un masīvākas, jo ilgāk kalpos un zagļiem grūtāk aiznest. Ja mežs tuvumā, var ko sameistarot uz vietas. Te dažas labas idejas:
https://youtu.be/rySzI22ZlqU

Jons_Veins      Nozīmes nav ne kādas! Noderēs gan glauns krēsls, gan kartupeļu kaste! galvenais, lai pašai ērti.

gustinjs      Izvairies ,no skaidu plates mēbelēm.

Kaskaade  1   Nusss, nekurinot māju, ir tāda lieta kā pelējums un pretīgā pelējuma smaka. Iedzīvijoties pelējuma smakā visas tavas drēbes un mantas ar to smaku pievilksies, ja pabūsi mājā kaut vienu dienu. Bet ja patīk simcgadīgo òmīšu smārds ap sevi, tad jau nekas. Jo masīvākas koka mēbeles, kā norādīja viens advencets experts, jo mazākas izredzes no mājas jelkad dabūt to smaku ārā.
Mans ieteikums- maximāls minimālisms. Jo mazāk mēbeļu un pasarg Dies visādu paklāju, celiņu un tepiķīšu, jo labāk.
Nekurinātās mājās tā smaka ir neizbēgama, bet tie kuri var atļauties, var vismaz iestājoties siltam laikam iznomāt smaku un mitruma savācēju. Protams ideāli tadu nopirkt un lietot diezgan regulāri, bet nu padārgs tas prieks.

AivarsN      Kaskāde. Pelējums var attīstīties tikai siltā un mitrā vidē. Salā sēnes neaug. Piedevām, ja koks ir normāli apstrādāts ar eļļu, to pelējums vispār neskar. Vai labāk būtu skaidu plākšņu, krāsu, laku un plastmasas smārds, kas piedevām ir ļoti indīgs kokteilis?

RRAGANA      Izvēlies plastmasas mēbeles. Ir arī pītas skaistas no mākslīgā materiāla, rotanga. Pavasarī iznes ārā un ar ūdens šļūteni noskalo, nožāvē un lieto. Noteikti ne skaideņu mēbeles. Varbūt kādus impregnētos saplākšņus var kaut kur. Bet nu matrači un audumi būs traki, ja bez apkures. Tagad mums te dīvainas tās ziemas..

Kaskaade  1   Aivar. Gribi teikt, ka atnākušie plusi un atkusnis nav ideālākie apstākļi pelējumam? Māja ir jākurina viiissssmmmaaaz reizi nedēļā, lai daudzmaz tas pelējums un smārds neiemetas, sienās, grīdā, griestos, mēbelēs, sanitārajās telpās, ja tādas ir. Un parādi man kautvienu vidusmēra cilvēku, kurš sezonas mājā bez ikdienas apkures liks dabīgā koka mēbeles, turklāt apstrādātās ar eļļu. Cenu rēķināji tai mēbelei, gudriniek? Un pat kopjot to mēbeli, tā vng piesūksies, tākā jebkurā gadījumā restaurācijas izmaksas ir neizbēgamas. Pirmkārt jau to mēbeli vasarā stiept ārā un kaltet piemērotā vietā. Ai, apnika elementaras lietas skaidrot. Man òmes skapis nez cik gadus vēdinās kletī, lai no smakas tiktu vaļā. Un zin, Aivar, kādēļ nekurinātā klētī? Tādēļ ka nav hermetiski noslegta pelējuma inkubācijai, bet ar spraugām dabīgai ventilācijai.

Skaiduplaksne jā, pilnigi izslegta. Nez, tik smalka speciāliste navu, bet laikam jau mdf vai kā viņš tur būtu vispiemērotākais.
Un jā, kuriniet ziemā regulāri māju, tad nebūs..kautgan tāpat būs problēmas ar pelējumu. Gan ūdeņu tuvums, gan zema vieta, gan siltas ziemas, gan atkušņi, gan siltās mitrās vasaras, gan iekštelpās gaisa cirkulācijas un ventilācijas trūkums veido vislabāko vidi pelējumam.

AivarsN      Uzmini, ar ko apstrādā dārza mēbeles, terases dēļus un pat pirts lāvas? Kāpēc nepelē? Antīkās mēbeles, kuras paredzētas iekštelpām, parasti tikai beicēja. Eļļa iesūcas dziļi koksnē un neļauj tur iekļūt mitrumam un attīstīties pelējumam. Pelējums drīzāk parādīsies uz ēkas sienām.
Cena? Vasarnīcai var pats izgatavot simpātiskas un praktiskas mēbeles kaut vai no paletēm, pat malkas, ja nav nekā cita pie rokas. Youtubē pilns ar idejām. No celmiem, minimāli apstrādātiem apaļkokiem, ar radošu pieeju, var radīt īsta sapņu namiņa atmosfēru. Arī nekādus īpašus instrumentus nevajag. Protams, tiem, kuriem dzīves galvenais mērķis ir demonstrēt savu statusu un lielo pirktspēju, šie padomi noteikti nederēs.

Epifanija      Es tādu mājiņu atceros no bērnības laikiem ciemos pie pasaciņas - izbuška paverņis zadam peredam.. kamīnu tur tajā vasarnīca nevar iebūvēt, lai, ik reiz arī pa ziemu aizbraucot, var iekurināt siltumam?

av2      Plastmasas, metaala, vai taadas, ko pats vairs maajaa snegribi, jo tad jau ir pa velti.

Kaskaade      Impregnē, Aivar, ķīmiski impregnē, tāpēc arī nepūst un nepelē. Tev sacīts, beicē vai nebeicē, eļļo vai neeļļo, tā mēbele piesūcas ar pretīgo pelējuma smaku. Bet izskatās, ka esi pie viņas pieradis, tādēļ uzskati, ka tā nav problēma.
Visu var uztaisīt, ja tev 1kārt IR tam laiks, ja tu to proti un ja patiešām tev tas izdodās. Sanaglot koka zārkus skapju vietā un dārzeņu kastes pie sienām dažādos izmēros droši vien nekādu izcilību neprasa.

Aivar. Galdniek. Jautājums uz apķērību, bet varbūt pat zināšanām: kā un no kā senlaikos gatavoja zārkus?

AivarsN      Kurš normāls cilvēks savā mājā liks ko impregnētu? Tas lai paliek elektrības stabiem. Eļļa dziļi iesūcas koksnē, aizpildot poras. Tāpēc nekas tur iekšā vairs netiek. Ja pati māja neapdzīvota, pievilkusies ar pelējuma smaku, tad smirdēs viss kas tajā atrodas.
Ne tik senā pagātnē, katrs cilvēks bija spējīgs uzcelt sev guļkoku māju. Vai tad šodien tik nemākulīgi, ka pat vienkāršas mēbeles vasarnīcai nevar paši izgatavot? Nu labi, varbūt skapis varētu būt par sarežģītu. Es arī neesmu galdniecības skolā gājis, pēc profesijas esmu agronoms. Visu kas man nepieciešams, īsā laikā apguvu no Youtubes. Un ja godīgi, nevienā skolā jau tagad profesiju pienācīgi apgūt nevar. Tikai pašus pamatus.
Cik dzirdēts, tad zārkus agrāk izgatavoja no ozola. Ja nevarēja pats, tad pasūtīja meistaram. Jūtos vēl pārāk jauns. Tāpēc man tas šobrīd vēl nešķiet aktuāli. Mājas koka daļas, senāk apstrādāja ar sāli. Tāpēc tās ļoti ilgi saglabājās. Restaurācijā,koka detaļu konservācijai, vismaz Padomju laikā izmantoja epoksīda sveķus. Tas patiešām strādā, pats izmēģināju siltumnīcai.

Kaskaade      Aivar. Tu stipri par daudz esi parskatījies YouTūbi. Ne viss, ko tur rāda ir taisnība. Ja tev pašam mājās būtu kautviena koka detaļa, kura piesūcināta ar eļļu, tad tu noteikti zinātu, ka eļļa nekādus dižos brīnumus nedara. Eļļa koku pasargā no tā saucamās zilēšanas, kad ar gadiem no skaistas krāsas tas pārtop zili pelēks. Tākā mums arī ārpusrīgas mājā ir ar eļļu apstrādātas parketa grīdas, droši tev varu galvot- pilnīgas aplamības un blēņas, ka tas glābj no pelējuma smakas, gluži pretēji, smaka ar lielu pateicību iesūcas kokā.
Izrādās senlaikos zārkus greba liela diametra koku stumbros, pilnigi iespējams tie bija ozoli. Tā lūk.
Par koka konservāciju ar sāli man liels pārsteigums. Sāls izēd visu, pat akmeni. Kādus brīnumus ar koku izdara sāls, man atliek tikai nošokēties un pavaicāt Aivaram. Esmu dzirdējusi, ka koku bez eļļām apstrādāja arī ar vasku, bet sāls???

AivarsN      Youtubē var atrast visu ko. Arī pamācības kā nevajag darīt. Man labāk patīk krievu meistaru video. Padziļināti iepazīstina tieši ar problemātiskajām vietām un kā tās vislabāk atrisināt. Rietumu meistari strādā tikai ar ļoti dārgu tehniku un video parāda tikai to, kas viņiem vislabāk izdodas, bet problemātiskos momentus nemaz neparāda. Tāpēc no viņiem neko prātīgu iemācīties nevar. Un tas attiecas ne tikai uz galdniecību.
Vai tad parketa dēlīšus ar eļļu piesūcina no abām pusēm?
Sāls ir ekoloģisks konservants un antiseptiķis. Nezinu kad tieši to sāka pielietot, bet Ulmaņa laikā pilnīgi noteikti un arī tagad daži meistari apsmidzina kokmateriālus ar sālsūdeni, tieši pret zilējumu, pelējumu. Ar vasku jau šodien skaitās ļoti ekskluzīvi. Parasti tikai to koku, kas paredzēts saskarsmei ar pārtiku, apstrādā ar eļļā izšķīdinātu bišu vasku. Nu jā, ir jau vēl grīdas vasks. Tas gan smird un mēbeļu apstrādei pilnīgi noteikti nederēs.

virietis2021c      Jāņem lietotas. Var plastmasas. Kad apaug ar pelējumu, vienkārsi noberž. Var nopūst ar baloniņu,

Uzdot jautājumu
Kontakti: info@jautajums.lv | Lietošanas noteikumi
jautajums.lv sadarbojas ar iepazīšanās portālu oHo.lv.
© 2010
Lietojam sīkfailus, lai personalizētu saturu un reklāmas. Sapratu